|
Best Novel |
Win
|
Saturn Returns
|
Sean Williams
|
Nomination
|
Dark Space
|
Marianne de Pierres
|
Nomination
|
Extras
|
Scott Westerfeld
|
Nomination
|
Magic's Child
|
Justine Larbalestier
|
Nomination
|
The Company of the Dead
|
David Kowalski
|
Nomination
|
The Darkness Within
|
Jason Nahrung
|
|
Best Novella or Novelette |
Win
|
A Lady of Adestan
|
Cat Sparks
|
Nomination
|
Cenotaxis
|
Sean Williams
|
Nomination
|
Sir Hereward and Mister Fitz Go to War Again
|
Garth Nix
|
Nomination
|
The Bluebell Vengeance
|
Tansy Rayner Roberts
|
Nomination
|
Where Is Brisbane, and How Many Times Do I Get There?
|
Paul Haines
|
Nomination
|
Yamabushi Kaidan and the Smoke Dragon
|
Shane Jiraiya Cummings
|
|
Best Short Story |
Win
|
The Dark and What It Said
|
Rick Kennett
|
Nomination
|
A Scar for Leida
|
Deborah Biancotti
|
Nomination
|
Bad Luck, Trouble, Death, and Vampire Sex
|
Garth Nix
|
Nomination
|
Domine
|
Rjurik Davidson
|
Nomination
|
His Lipstick Minx
|
Kaaron Warren
|
Nomination
|
The Sun People
|
Sue Isle
|
|
Best Collected Work |
Win
|
Fantastic Wonder Stories
|
Russell B. Farr
|
Win
|
The New Space Opera
|
Gardner Dozois
and
Jonathan Strahan
|
Nomination
|
<A HREF="http://www.twelfthplanetpress.com/projects/new-ceres">New Ceres</A>
|
Alisa Krasnostein
|
Nomination
|
Orb Speculative Fiction - 2007
|
Sarah Endacott
|
Nomination
|
The Workers' Paradise
|
Nick Evans
and
Russell B. Farr
|
|
Best Artwork |
Win
|
Rynemonn: Leopard Dreaming
|
Nick Stathopoulos
|
Nomination
|
Andromeda Spaceways Inflight Magazine, Issue #28
|
Daryl Lindquist
|
Nomination
|
Autumn's Country
|
Eleanor Clarke
|
Nomination
|
Daikaiju!3: Giant Monsters vs. the World
|
Nick Stathopoulos
|
Nomination
|
The Workers' Paradise
|
Amanda Rainey
|
|
Best Professional Achievement |
Win
|
for five issues in 2007, plus three electronic Best Of anthologies
|
Andromeda Spaceways Publishing Co-Operative Ltd
|
Nomination
|
for a prolific body of work editing <I>The Jack Vance Treasury</I>, <I>The Best Science Fiction and Fantasy of the Year</I>, <I>Best Short Novels of 2007</I>, <I>The New Space Opera</I>, <I>Ascendancies: The Best of Bruce Sterling</I> and <I>Eclipse One: New Science Fiction and Fantasy</I>
|
Jonathan Strahan
|
Nomination
|
for compiling and promoting the new Australian Fantasy and SF catalogue in the United States to increase awareness and appreciation of forthcoming Australian SF and to expand creative and professional opportunities for writers
|
Jonathan Strahan
and
Garth Nix
and
Deborah Biancotti
and
Trevor Stafford
|
Nomination
|
for his continued coverage of speculative fiction on Articulate and ABC news online
|
Gary Kemble
|
Nomination
|
for Ticonderoga Publications; in 2007, Russell produced an issue of <I>Ticonderoga Online</I>, <I>The Workers' Paradise</I> and <I>Fantastic Wonder Stories</I>, which produced five Aurealis Award nominees
|
Russell B. Farr
|
|
Best New Talent |
Win
|
----
|
Tehani Wessely
|
Nomination
|
----
|
Nathan Burrage
|
Nomination
|
----
|
David Conyers
|
Nomination
|
----
|
Jason Nahrung
|
Nomination
|
----
|
Angela Slatter
|